Rodičia a učiteľky budíček ! Na toto vás média neupozornia !

Autor: Zuzana Žáková | 8.10.2014 o 21:12 | (upravené 8.10.2014 o 23:04) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  3620x

Denne nás slovenské média zaplavujú informáciami o katastrofách, nehodách, konfliktoch a nešťastiach. Niektoré z nich však nemuseli vzniknúť v okamihu, ale môžu byť aj  výsledkom udalostí, ktoré niekto dlhodobo neriešil, prehliadal alebo zámerne utajova

Práve reportáž  o bombe v  nemocnici v okrese Pezinok ma inšpirovala k napísaniu článku o jednej „pružnej“ štátnej inštitúcii, ktorej sa do skúmania potenciálnej hrozby veľmi nechcelo a pritom nešlo ani o anonymného oznamovateľa, ale o učiteľku, ktorá niesla zodpovednosť za  deti, ktoré boli (a možno stále sú) v priamom ohrození.

     V jednej z  materských škôl v rovnakom okrese už dlhšie gradovali problémy, o ktorých  rodičia ani len netušili, pretože za zamknuté dvere budovy sa počas dňa nedostanú. Učiteľky zodpovedné za ich deti, zo strachu z postihu, verejne o problémoch nechceli hovoriť. Jedna z učiteliek sa najprv snažila problémy riešiť neoficiálnym spôsobom u zriaďovateľa, ale bezvýsledne. Rozhodla sa preto osloviť všetky subjekty, ktoré sú kompetentné prešetrovať podnety v rámci svojich kompetencií: zriaďovateľa, Inšpektorát práce a Štátnu školskú inšpekciu. Stálo by za zmienku napísať o podivnom prešetrovaní (podnetov rôznych obsahov) všetkých troch subjektov, ale vzhľadom na závažnosť,  napíšem iba o štátnej školskej inšpekcii, o ktorej si mnohí naivne myslia, že by mala deti chrániť.

      30. 10. 2013 adresuje štátnej školskej inšpekcii učiteľka materskej školy podnet obsahujúci 12 bodov upozorňujúcich na nedostatočnú úroveň riadenia, ktorá ohrozovala bezpečnosť a zdravý vývin detí.

      25. 11. 2013 inšpekcia odpisuje a žiada upresniť podanie: Ako súvisí podanie s osobou, ktorá podnet adresovala inšpekcii? Ak by sa podobne pristupovalo k riešeniu bomby v pezinskej nemocnici, vyzeralo by to takto: „Oznámte nám, či uvedená bomba ohrozuje Vašu osobu, a ak áno, tak nám oznámte, že akým spôsobom.

      19. 12. 2013 oznamovateľka odpisuje a pripomenie, že inšpekcia má kontrolovať  úroveň pedagogického riadenia. Vypisuje aj presné citácie porušených paragrafov k jednotlivým bodom v podnete. Napr.

    a) Nezabezpečená teplá strava po 3 km pešej túre, ktorú absolvovali už aj 3-ročné deti bez adekvátneho popoludňajšieho odpočinku. Porušenie § 7 ods. 9. vyhlášky MŠ SR č. 306/2008.
    b) Nepretržite otvorená dvojkrídlová vstupná brána do areálu materskej školy, ktorá je v bezprostrednej blízkosti frekventovanej hlavnej cesty. Porušený § 6 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008.
    c) Nezabezpečený pitný režim. Porušený § 8 ods. 2 písm. e) vyhláška Ministerstva zdravotníctva.
    d) Nedostatočný počet pedagogických zamestnancov na plaveckom výcviku. Porušený § 7 ods. 6 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008.
    e) Prekročený počet detí na jedného pedagogického pracovníka počas školských rokov. Porušený § 28 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní.
     f) Strava podávaná na kusy v rôznych množstvách (nehorázne malých) a nie na gramáž, pričom všetci rodičia platia za stravu rovnakú sumu. Porušený § 140 ods. 4, 10, 11 zákona č.245/2008 o výchove a vzdelávaní.
    g) Zasahovanie do práce pedagogického pracovníka osobou bez pedagogického vzdelania. Porušený § 140 ods. 4, 10, 11 zákona č.245/2008 o výchove a vzdelávaní.
    h) Dozor nad deťmi vo všetkých triedach vykonávajú na príkaz nadriadenej aj prevádzkové pracovníčky. Porušený § 7 ods. 2 vyhlášky MŠ SR č.306/2008 

     3. 1. 2014 štátna školská inšpekcia oznamovateľke odpovedá, že podanie odkladá, nakoľko sa netýka jej oprávnených záujmov!  „Bomba“ tiká  a nikto sa neobťažuje ju hľadať. Z prístupu inšpekcie je zhrozená učiteľka a o odpovedi sa dozvedá aj malá skupina rodičov.                                                                                                                                       
     7. 2. 2014 učiteľka podnet podáva znova, ale prepracuje ho na petíciu, ktorú podpisujú aj niektorí rodičia detí.

     4. 3. 2014 inšpekcia oznamuje, že jeden z bodov posiela na šetrenie zriaďovateľovi materskej školy - bod f) (mimochodom iniciátorke petície k dnešnému dňu zriaďovateľ MŠ neoznámil výsledok šetrenia).

   12. 5. 2014 inšpekcia potvrdzuje opodstatnenosť petície, ale oznámenie je veľmi povrchné, pretože sa nevyjadruje ku všetkým bodom petície (chýba vyjadrenie k bodom c) a g).
    22. 5. 2014 učiteľka telefonuje inšpektorke, ktorá je platená z našich daní, aby sa telefonicky vyjadrila k bodom, ktoré vo vyjadrení nespomenula. Tá sa odmieta ústne vyjadriť, lebo je údajne veľmi zaneprázdnená. Učiteľka si má písomne požiadať o  vyjadrenie!


    Aké plynie z tohoto príbehu ponaučenie? Žiadne, pretože na Slovensku je všetko hore nohami! 
Rodičia nech sú radi, že ich dieťa  môže navštevovať materskú školu, ktorých je v Bratislavskom kraji nedostatok. Ak je niekto nespokojný, nikto ho predsa nenúti vodiť dieťa do materskej školy, s ktorou je nespokojný. Učiteľky môžu byť rady, že môžu vôbec pracovať (vlastne len tie, ktoré verejne neupozorňujú na nedostatky).

Je toto normálne? 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?